Ikona wniosków Budżet Obywatelski Miasta Krasnystaw na 2025 rok

Budżet Obywatelski Miasta Krasnystaw na 2025 rok

Budżet obywatelski (BO) jest demokratycznym procesem powierzającym mieszkańcom prawo decydowania o sposobie wydatkowania części środków publicznych. BO Miasta Krasnystaw sprawia, że władze Miasta mogą realizować projekty najbliższe Krasnostawianom.

Data zakończenia: 2024-12-20

Szczegóły projektu

 

Tytuł

Organizacja Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka

numer

12

kategoria

Projekty pozostałe

Krótki opis projektu

Główną ideą Festiwalu jest przywracanie pamięci o Stanisławie Bojarczuku, zwanym "Chłopskim Petrarką" mieszkającym i tworzącym na Rońsku.

Szczegółowy opis projektu

Festiwal otworzy recital Zbigniewa Zamachowskiego, Nie tylko o miłości".
Autorski recital aktora teatralnego i filmowego Z. Zamachowskiego to spotkanie z piosenką aktorską w znakomitej interpretacji. Talent muzyczny aktora wraz z perfekcyjną techniką i kulturą wokalną sprawiają, że wykonywane piosenki na długo zostają w pamięci. W koncercie znajdują się autorskie utwory Z. Zamachowskiego (między innymi Credo życiowe W małym miasteczku) oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Wasowskiego, Przybory, Młynarskiego, Korcza, Dębskiego, Satanowskiego, Stachury, Bukartyka i wielu innych. Wykonawca śpiewa również utwory pochodzące z przedstawienia Teatru Syrena-Zamach na MoCarta, a więc przede wszystkim przebój radiowej ,,Trójki"- Kobiety jak te kwiaty.
Drugi dzień festiwalu rozpocznie się od spotkania autorskiego z Joanna Kuciel-Frydryszak - dziennikarki, absolwentki polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny lłła (Marginesy 2017),nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki Służące do wszystkiego (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania" i dostała nominacje do Nagrody Historycznej ,Polityki" oraz Nagrody ,,Newsweeka” im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka ,,Chłopki". Opowieść o naszych babkach (Marginesy 2023) ukazała się w nakładzie 300 tysięcy egzemplarzy. Jesienią 2023 roku otrzymała tytuł Wrocławianki Roku 2023 w kategorii: twórczyni. Uroczystość z udziałem Prezydenta Miasta Wrocławia odbyta się 27 listopada 2023 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.
Następnym punktem programu będzie spotkanie autorskie z lgorem Brejdygantem. Przyszedł na świat 24 marca 1971 roku w Poznaniu. Jego ojcem jest znany aktor Stanisław Brejdygant. Syn poszedł w ślady ojca i w 2000 roku ukończył Państwowa Wyższa Szkołę Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi - studiował na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Obecnie - polski scenarzysta filmowy, reżyser, od niedawna także pisarz. Autor dwóch dobrze przyjętych powieści kryminalnych, zatytułowanych ,,Paradoks" i ,,Szadź". Ta pierwsza oparta jest na jego własnym scenariuszu serialu Telewizji Polskiej pod tym samym tytułem, w którym główną rolę podinspektora Marka Kaszowskiego wcielił się Bogusław Linda. W jego dorobku znajdują się seriale takie jak ,,Paradoks", ,,Zbrodnia", ,,Ultraviolet” oraz ,Belle Epoque".
Drugi dzień festiwalu zamknie koncert Natalia Lubrano & Krzysztof Żesławski Trio, Osiecka Jazzowo". „Osiecka Jazzowo" jest wspólnym projektem K. Żesławskiego i N. Lubrano. Ich współpraca w naturalny sposób łączy muzykę z poezją. Współczesne jazzowe aranżacje uzupełnione wokalnym kunsztem wydobywają ze znanych utworów nowa głębię. W Scenie na Piętrze usłyszymy, jak żywa twórczość Osieckiej uobecnia się w nowych, porywających interpretacjach. K. Żesławski od wielu lat jest propagatorem twórczości A. Osieckiej. Pełni również funkcję kierownika muzycznego Festiwalu Twórczości A. Osieckiej „Bardzo Wielka Woda" we Wrocławiu. Występował również z zespołami Tax Free i Wolna Grupa Bukowina. N. Lubrano ma za sobą współpracę m.in. z Andrzejem Smolikiem. Szerszej publiczności znana z V edycji programu ,,The Voice of Poland" oraz z X edycji ,,Must be the Music". Jest również laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie otrzymała nagrodę publiczności oraz specjalna nagrodę jury za walory wokalne.
Trzeci dzień festiwalu otworzy spotkanie z Moniką Śliwińska - dziennikarka i redaktorka, od 2009 roku związana z Ośrodkiem Brama Grodzka-Teatr NN w Lublinie. Autorka książek: Muzy Młodej Polski (2004,Nagroda Klio), biografii Wyspiańskiego Dopóki starczy życia (2017) oraz Panien z "Wesela" (2020,finat Nike). W październiku tego roku ukaże się jej najnowsza książka ,,Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
Chęć partnerstwa i wsparcia festiwalu wyraził w momencie złożenia wniosku Krasnostawski Dom Kultury. OSM Krasnystaw, fundator pomnika Stanisława Bojarczuka, także chce objąć festiwal swym patronatem.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Kolejny punkt programu to spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem i Marcinem Świetlickim. M. Świetlicki, urodzony w wigilię 1961, kiedyś poeta (kilkanaście książek z wierszami) i prozaik (trzy powieści), aktor (debiut Wojtka Smarzowskiego ,,Malżowina"), dziennikarz radiowy i telewizyjny, obecnie tylko tekściarz i wokalista kilku zespołów. Z macierzystym zespołem Świetliki nagrywa płyty i koncertuje od 1992. Nagrywał i występował między innymi z Mikołajem Trzaską, Cezarym Ostrowskim, zespołami the Users i Najprzyjemniejsi. W tej chwili występuje jako tekściarz i wokalista w trzech formacjach-Świetliki, Zgniłość i Morświn. Jego utwory tłumaczone byty na wiele języków, ostatnio wydana została w USA książka Night Truck Driver. Mieszka w Krakowie. Laureat kilku nagród (kilku nie przyjął).Mariusz Czubaj, urodzony 6 lat po zamachu na prezydenta Kennedy'ego, pisarz (11 powieści na koncie), profesor antropologii kultury na Uniwersytecie SWPS, autor książek naukowych. Gra na saksofonie z zespołami Zgniłość oraz Kornet Olemana. Tłumaczony na wiele (sześć) języków, w tym turecki. Dwukrotny zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepsza polska powieść kryminalna i sensacyjna (w 2009 i 2017). Obie nagrody przyjął, kilka innych też.
Festiwal zamknie monodram ,,MOSKWA-PIETUSZKI” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego. „Moskwa-Pietuszki" - monodram na podstawie poematu rosyjskiego pisarza Wieniedikta Jerofiejewa, należy do najważniejszych przedstawień w reżyserskiej karierze Zygmunta Duczyńskiego. Premiera miała miejsce w 1989 w Szczecinie. Spektakl po polsku i angielsku pokazywany był na czołowych polskich scenach, jak również w Londynie, Edynburgu, Amsterdamie, Berlinie, Moskwie, Los Angeles, San Diego, Orange Country i San Francisco, spotykając się żywiołowym odbiorem i pełnymi zachwytu recenzjami krytyków. „Moskwa-Pietuszki” podejmuje problem choroby alkoholowej oraz konsekwencji z niej wynikających. Bohater monodramu z każdą minutą traci kontakt z rzeczywistością. Jednak jego opowieści niosą ze sobą uniwersalne przestanie podszyte nuta nadziei. Zawsze trzeba dążyć do celu i walczyć ze swoimi demonami. Jacek Zawadzki ukończył Państwowe Studium Aktorskie w Gdańsku (1984). Pracował jako aktor Teatru Współczesnego (1984-1989)w Szczecinie, członek trupy teatralnej PUR z Londynu (1990-1992), aktor Teatru Kana w Szczecinie (1992-1997),gdzie zrealizował „Moskwę-Pietuszki" i ,,Noc" według Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego. „Noc" otrzymała dwie prestiżowe nagrody na festiwalu Fringe w Edynburgu (1994). W latach 1997-1999 mieszkał w Edynburgu i pracował dla European Art Foundation Richarda Demarco, był też członkiem grupy performerskiej The Elements i zrealizował ,,At the End of On-Line"-film science fiction dla BBC2. Występował w Teatrze Polskim w Szczecinie (1999-2001). Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych (2001-2012) współpracował z University of lllinois w Chicago, prezentując „Moskwę-Pietuszki” i prowadząc warsztaty teatralne. Zrealizował pięć filmów krótkometrażowych z amerykańska reżyserka Rene Kerkman i współzałożył zespół bluesowo-rockowy Banana Street Band. Obecnie współpracuje z Instytutem Grotowskiego. Regularnie gra dwa monodramy: „Moskwe-Pietuszki" oraz „Hantio".
Festiwal to też wspomnienie twórcy pierwszej edycji festiwalu, Mariusza Kargula. Niesamowitego animatora kultury, który całe swoje życie poświęcił przyciąganiu do naszego miasta wielu wybitnych przedstawicieli świata kultury i opowiadaniu całemu światu o krasnostawskim wieszczu S. Bojarczuku.

Współautorzy

Wojciech Machejus

Zarejestrowany przez

Wioletta Łukaszczyk

2024-09-25, 12:12

Wysłany

2024-09-25, 12:12

Głosów poparcia

41

Liczba oddanych głosów w trakcie głosowania

71

Lokalizacja

Krasnostawski Dom Kultury

Adres strony projektu

Brak

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota
1 Całkowity koszt projektu 25000,00
Całkowita wartość projektu 25000,00

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. Wioletta Łukaszczyk (z korespondencji) 2024-09-25, 12:12
2 Zmiana treści przez administratora Treść projektu została zmodyfikowana przez administratora Wioletta Łukaszczyk 2024-10-21, 14:59
3 Wysłano powiadomienie do autora Wysłano powiadomienie treści: Administrator wprowadził zmiany w Twoim projekcie. Przejdź do systemu konsultacji społecznych oraz zapoznaj się ze zmianami. Wioletta Łukaszczyk 2024-10-21, 15:00
4 Zmiana treści przez administratora Treść projektu została zmodyfikowana przez administratora Wioletta Łukaszczyk 2024-10-21, 15:01
5 Wysłano powiadomienie do autora Wysłano powiadomienie treści: Administrator wprowadził zmiany w Twoim projekcie. Przejdź do systemu konsultacji społecznych oraz zapoznaj się ze zmianami. Wioletta Łukaszczyk 2024-10-21, 15:01
6 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. Wioletta Łukaszczyk 2024-10-24, 12:19
7 Zmiana treści przez administratora Treść projektu została zmodyfikowana przez administratora Wioletta Łukaszczyk 2024-10-24, 15:16
8 Wysłano powiadomienie do autora Wysłano powiadomienie treści: Administrator wprowadził zmiany w Twoim projekcie. Przejdź do systemu konsultacji społecznych oraz zapoznaj się ze zmianami. Wioletta Łukaszczyk 2024-10-24, 15:16
9 Merytoryczna akceptacja projektu Projekt spełnia warunki uchwały nr LXIII/426/2024 Rady Miasta Krasnystaw z dnia 14 marca 2024 r. w sprawie Budżetu Obywatelskiego Miasta Krasnystaw Wioletta Łukaszczyk 2024-10-30, 14:33
10 Zakwalifikowany do realizacji - głosowanie Projekt uzyskał wymaganą liczbę głosów na etapie głosowania. System 2024-11-04, 18:40

Załączniki

 

Załączniki do projektu


Brak załączników

Do góry